Mehmet Ördekçi'nin blogu

Özünde iyi bir blog…

doğu perinçek (2 entry)

kendisi kırk yılı aşan siyasî macerasında savunduğu çelişkili fikirleri ister alfabetik ister kronolojik sırayla alt alta yazsanız başınız dönmeden okuyamayacağınız biriyken başkalarına en çok yönelttiği suçlamanın “dönek” olması ayrı bir çelişki oluşturan ergenekon tutuklusu.

demek ki illegal partiden legal partiye, silahlı mücadeleden parlamenter yola, oradan pkk megafonluğuna, oradan da nasyonal sosyalizme geçip, kızıl bayraktan türk bayrağına, stalin posterlerinden atatürk posterlerine atlayıp, darbe mağdurluğundan darbe tezgâhçılığına sıçrayıp, en bi özet haliyle söke dağlarında silahlı külahlı kır gerillası romantizminden silivri cezaevinde ergenekon terör örgütü zanlısı olmaya varıp yine de asla dönmemiş olmak için elinde marjinal de olsa bir örgüt, emrinde de itaatkâr bir cemaat bulunması gerekiyor.

ya da ben eskiden darbe karşıtı ve rejim muhalifi bir devrimci solcu iken bugün darbe karşıtı ve rejim muhalifi bir liberal solcu olmuş katıksız bir dönek olduğum için bu kadarını anlayabiliyorum.

(mehmet ordekci, 14.06.2009 14:12 ~ 15.06.2009 18:33)

*****

bağımsız aday olarak seçimde nal toplayacak ama dergilerinde yine de zafer naraları atılacaktır. adetleri böyle. yıllar önce “tek başına iktidarız” diye girdikleri bir seçimde yine yeni yeniden 0.068 gibi bir oy almışlardı. şimdi rahmetli olmuş bir yöneticileri vardı o zaman, adını vermeyeyim, seçimden sonra çıkan ilk yazısında da “seçimde zafer işçi partisi‘nin” diye bir şey yazdı ki, türünün klasiklerindendir. meğer işçi partisi önceki seçimde 0.030 gibi bir oy almışmış. bu yüzden 0.068 ile oylarını yüzde yüzden fazla arttıran tek parti olarak seçimin şampiyonuymuş. dediklerini başarmışlar, mutlu ve gururluymuşlar.

bugün doğu perinçek’i izmir’den vekil yapma konusunda dediklerine kendileri de inanan genç aydınlıkçıların hayal güçleri karşısında saygıyla eğilirim. ama gerçek şu ki perinçek bağımsız seçilmek için gerekli oyların beşte birini bile alamayacak ve fekat adamları yine hiç bozuntuya vermeden tuhaf yorumlarla ne kadar da başarılı olduklarını anlatacak. varsa ufak tefek başarısızlıklar, onun da müsebbibi başka güçler. perinçek’in sıfır nokta sıfır bilmem kaçlık oylarından çok rahatsızlar, kırk yıldır onunla uğraşıyorlar.

(mehmet ordekci, 18.04.2011 09:48)

Reklamlar

3 comments on “doğu perinçek (2 entry)

 1. mesut erdemır
  16 Temmuz 2011

  YAZDIKLARINIZ OBJEKTIFLIKTEN UZAK KENDI HALINDE KALARAK DUNYAYI SEYREDEN BIR INSANIN YANSIMALARI. SIZE BAZI SORULAR SORMAK ISTIYORUM DOGU PERINCEK’IN VE HASAN YALCIN’IN ESERLERINE NE KADAR VAKIFSINIZ? 2. EMINIM ORGUTLU MUCADELENIN BEDELINI ODEDINIZ, PEKI BU BEDELI BUGUN BILE ODEYENLERE NE DEMEK ISTERSINIZ?

 2. İlker
  07 Eylül 2011

  Kendisi “kırk yılı aşan siyasî macerasında savunduğu çelişkili fikirler” ile o kırk yılda 5 kez, toplamda 13 sene, hemen her görüşten iktidar tarafından bir şekilde zındana atıldı. Ya Türkiye’de biteviye devletin pusulası şaşıyor ve Perinçek her defasında muktedirin karşısında saf tutuyor veya -ki makul olan bu- bu devletin Aydınlıkçılarla ve başta Perinçekle bir derdi var. Aksiyon’un “Türkiye’nin Pol Potu” haberlerinden yapılan atıfsız alıntılarla Perinçek’i “dön baba dönelimci” ilân eden “ilkeli solcularımız” kendi derdine yansın. Silahlı mücadelecilikten liberalliğe, Kürtleri “geri Türkiye” ilân etmekten Batıcı Kürt milliyetçiliği kuyrukçuluğuna, “Onlar Ortak biz Pazar”cılıktan “European Left”çiliğe, gerillacılıktan TSM eşlikli rakı-balıkçılığa uzanan yolda ilkelerinden zerre taviz vermediler zira. Lafla peynir gemisi yürüse parti binaları, yönetici yahut sıradan üyelerinin evi barkı her daim kolluk kuvvetlerince basılan Aydınlıkçıları “tü kaka” ilan eden pek bir anlı şanlı “TDH”miz değil Kayıp Kıta Atlantis’i, 150 galaksiden 1150 gezegeni keşfederdi.
  Mehmet Bey çok haklı! Devlet “dönek” Perinçek’i pek sever; onun için de her daim bağrına basmak için yanı başında, hapishanelerinde konuk eder. Halbuki “tutarlı” olup holding medyası kanallarında Şerif Mardinlerle “entellektüel”cilik oynasa, boğaza nazır kadeh tokuştursaydı aydın zevatla, büyük devrimci, efsane sosyalist olacaktı zat-ı muhterem. Kader kısmet… Ha evet, ajan, ihbarcı falan bir de… Kaypakkaya topal bıraktıydı zati… Evet, söz sende Memedali.

 3. Mehmet Ördekçi
  07 Eylül 2011

  Okurlara:

  Yapılan yorumlara cevap vermiyorum. Burası foruma döner, baş edemem. Hakaret veya bana yönelik abartılı övgü içermediği sürece yapılan yorum ve eleştirileri silmiyorum da.

  Sözü edilen, Aksiyon dergisinin “Türkiye’nin Pol Potu” haberlerinden yukarıdaki yorumla haberdar oldum. Not aldım, nette varsa okuyacağım. Daha yeni duyduğuma göre Aksiyon’un bu yazısından bir şey almış olamam. Benim yazdığımdan sonra yayınlanmışsa onlar benim yazdıklarımdan yararlanmış olabilir ki bu ilk kez olan bir şey değil. İnternette yazdıklarım hep “mirî malı” muamelesi gördü, çalındı çırpıldı. Sabetaycılar ve Yalçın Küçük’le ilgili yazım benden hiç izin alınmadan 200 sayfalık kitabın 40 küsur sayfasını doldurdu, kitapçılarda satıldı, başkasına kazanç oldu.

  Özetle, 1985 yılından beri sol hareketin içindeyim. Doğu Perinçek’i Aksiyon’dan tanımıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Nisan 2011 by in Ek$i Sözlük (mehmet ordekci).

Nüfus cüzdan sureti, ikâmetgâh ilmuhaberi, vesikalık fotoğraf

_________________
Mehmet Ördekçi,
Posta Kutusu: 19,
Beyoğlu - İstanbul
_________________

İsteğim üzerine on yıllık hapisliğimin dokuz yılında her ay aksatmadan bana ücretsiz dergi gönderen Birikim'cilere sevgi ve saygılarımla...

Birikim Sayı: 271 / Kasım 2011

Geçen Ayın Birikimi

3-8 Wall Street'ten Huzur Sokağı'na: İşgal ve Direniş Günleri
Dilek Zaptçıoğlu

Kapak: SİLAH/LA MÜCADELE
9-10 Sunuş

11-17 Modern/Reel Sosyalizmin Elan Vital'i
Ömer Laçiner

18-23 Devrimci İlahiyat'ın Işığında Şiddet
Ahmet İnsel

24-26 Devrimci İlahiyat
Sergei Neçayev

27-38 Silahlı Mücadelelerin Ortaya Çıkışı, Yükselişi ve Bitişi Üzerine
Emin Alper

39-47 RAF: Yanlış yol, doğru rota
Kıvanç Koçak

48-58 Merih Cemal Taymaz ile Söyleşi: Türkiye'de Sol ve Silahlı Mücadele Bir Muhasebe

59-62 Arjantin'de Silahlı Mücadelenin Yenilgi ve Muhasebe Deneyimi
Aykan Sever

63-69 Laurence McKeown'la IRA ve İrlanda'da Barış Süreci Üzerine: "Duygusal Olmamayı Başarabilmek..."

Nasıl Bir Sol?
70-81 Tanınma Siyasetleri ve Sol
Ferdan Ergut

"Kürt Sorunu"
82-88 Dağ Kavminden Sokak Halkına Kürtler: Ev, Sokak ve Hapishane Arasında
Derviş Aydın Akkoç

Arap Baharı ve Suriye
89-96 Suriye'de Halk Ayaklanması, Siyaset ve Toplum
Seda Altuğ

In memoriam

"Elindeki tek alet çekiç olana bütün sorunlar çivi gibi görünür"müş (Abraham H. Maslow); peki elindeki tek alet silah olana?

Murat Ördekçi
(14 Ocak 1972-19 Aralık 2000)


MURAT’IN ANISI NEKROFİLLERİN* MALI DEĞİL!

(Kasım 2006'da açtığım ilk blogumun ilk yazısı)

Ceset Ticareti Anonim Zihniyeti'nin çeşitli internet sitelerinde kardeşim Mahmut Murat Ördekçi hakkında yazdıklarını ciddiye almayınız. Kötü bir niyetleri yok! İnsanları ölmeye (ve öldürmeye) davet eden her fanatizmin daha önce bu daveti kabul etmiş ölüleri mitleştirmeye ihtiyacı vardır.

Yedi yıldır cezaevinde olan Murat, kitap sayfalarında durduğu gibi durmayan devrim serabının hakikî ve somut duvarına çarpmıştı ve öldüğünde devrimci bile değildi. Bunu bile bile, şimdi onun cesedinden psikopat bir heykel yontmaya çalışıyorlar. Yıllarca koğuşta "misafir ağırlama sorumlusu" adı altında garsonluk yaptırdıkları kardeşim meğer "büyük komutan Murat yoldaş"mış! O kadar "proleter"miş ki bu Murat yoldaş, "yol yapım işlerinden şoförlüğe, çelik-pres işçiliğine kadar pek çok işte" çalışmış, bizden gizli! Oysa biz benimle birlikte eniştemizin elektrik malzemeleri üreten atölyesinde ve bir de Nişantaşı'ndaki Motta Pastanesi'nde çalıştığını biliyorduk. Sonradan içeride başına yönetici olan yiğitler şubede bülbül kesilip adını verdiği için 21'inde kaçak, 22'sinden itibaren mahpustu zaten; 18'ine kadar da öğrenciydi...

Örgüt yöneticilerinden ve kaşar yoldaşlardan tiksindiği, içindeki insan sevgisini ancak hep yeni gelen gençlerle ahbaplık ederek koruyabildiği o koğuşta sık sık içine çöreklenen karamsarlığı kovsun diye kaç mektup dolusu dil döktüğümü unuttuğum kardeşim, meğer 7 gün 24 saat devrimi ve partisini düşünen bir otomatmış! Ölürken bile yoldaşlarını soruyormuş. Oysa bana insandan çok hayvan görebileceği ıssız bir çiftlikte yaşamayı hayal ettiğini yazarken, insan diye koğuşundakilere göndermede bulunuyordu. Bana ve anneme yazdığı bütün mektuplar duruyor, gerekirse burada kendi el yazısıyla, fotoğraf formatında yayınlarım.

Murat'ı yaşama bağlayan, ölümünden iki yıl önce, kendi adını taşıyan yeğeninin dünyaya gelmesi oldu. Başta annesi ve yeğeni olmak üzere, ailesi dışında kimseyi düşünmezdi. Bunu onlar benden daha iyi biliyorlar aslında ama devrim için her şey mübah; adam ölmüş, parlatıp kullanmak lazım! Devrimci menkıbe yazarı, fedakâr "muhalif koyunlar" yetiştirmek için yazdığından, Murat'ı okuyucuya ideal bir "serdengeçti" olarak gösterme gayretiyle uçtukça uçmuş! Bu boku ben yemedim mi zamanında, yedim. Bile bile yalan söylemedim, ama bana iki laf söylendiyse ölmüş biri hakkında, kuşku duymadan, sorgulamadan o iki lafı süslü on iki laf yapıp yazdım. Şimdi buraya bu notu yazıyor olmam da "insan talihinin zalim imkânları"ndan (Tanpınar) olmalı.

Murat'ın devrimci olmadığını vurgulamak, arabesk bir masumiyet propagandası olarak anlaşılabilecek bir şey olduğu gibi, onun katillerinin dört duvar arasındaki silahsız bir insanı tarayarak öldürmeye sanki o insan devrimciyse hakları varmış anlamına gelebileceği için, "politik doğruculuk" açısından, bundan söz etmek istemiyordum. Ama normalde benzerlerini anlatılan benim kardeşim olduğu halde -rastladıkça- başlıklarına bakıp okumadan geçtiğim bir yazıyı okuyup kardeşimi orada tanınmaz halde görünce kendimi tutamadım; pişman değilim. Murat'ın anısı onların yeni Murat'lar tavlayabilmek için tepe tepe kullanabilecekleri "malları" değil!

Blogumda onunla ilgili sayfalar arttıkça, Murat'ın bir afiş değil, tıpkı devletin ve devrimcilerin katlettiği diğer on binlerce insan gibi, birilerinin oğlu ve kardeşi, ve de toprak altında yatan genç bir ölü olduğu görülecek. Ama önceliğimin oğullarının ölümünden sonra artık çok daha yaşlı insanlar olan annemin ve babamın hoşuna gidecek, onların gözünü dolduracak (gözüne görünecek anlamında) şeylerde olduğunu belirteyim hemen. Okuması kıt bu insanlar için Murat hakkında yazılan hangi saçmalığın onun hangi mektubuyla ya da görüş yerinde başbaşa kalabildikleri nadir zamanlarda söylediği hangi sözlerle çürütülebildiğinin bir önemi yok. Ve ayrıca zaten bu blogun konuları ve hedef kitlesi arasında, 21. yüzyılın sadece asayiş tarihinde sadece kanlı bir dipnot olmaya yazgılı "Türkiye devrimci hareketi" de bulunmuyor. Polemik meraklıları bu notla yetinip bir daha bu bloga uğramayabilirler...

*Nekrofili, ölü sevicilik demek. Ölülere tecavüz eden insan görünümlü yaratıkların sapkınlığı. Ama ben Erich Fromm'un psikiyatrist gözüyle totaliter fanatik ideolojilere bakarken kullandığı anlamıyla kullanıyorum. Yazdıklarımdan da görülebileceği gibi, onlar da ölmüşlere başka anlamda bayılıyorlar.

%d blogcu bunu beğendi: